2012. január 15., vasárnap

Szeretetnyelvek

...ezt az írást egy férfi társkereső szokta feltenni a naplójába. Már olvastam korábban is, és nagyon igaznak éreztem, ezért szeretném megosztani Veletek.
Gary Chapman, amerikai párterapeuta 20 éves tanácsadói tapasztalata alapján 5 szeretetnyelv típust állapított meg. Ha nem ismered, nagyon a figyelmedbe ajánlom, mert úgy hiszem, hogy egy hosszú és boldog kapcsolat elengedhetetlen feltétele, hogy beszéljük egymás szeretetnyelvét.


Az öt szeretetnyelv

Személyiségünket felfoghatjuk egy benzinmotorként, amelynek működéséhez rendszeresen szükség van üzemanyagra. Az ember számára a szeretet jelenti az említett hajtóanyagot, amely lehetővé teszi személyisége kiteljesedését. Párkapcsolatban a társak feladata egymás 'szeretettankjának' feltöltése, az-az a cél a szeretet kölcsönös kinyilvánítása. Talán megéltük már, amikor egy gondosan kiválasztott ajándéknak vagy egy meglepetésként elvégzett házimunkának társunk nem igazán örült. A félreértések és sokszor a csalódások hátterében az áll, hogy szeretetünket nem partnerünk személyre szabott 'szeretetnyelén' fejezzük ki.

Első szeretet-nyelv: Elismerő szavak

Egyik legnagyobb emberi vágyunk, hogy elismerjenek, értékeljenek bennünket. A szeretet kifejezésének egyik módja tehát az elismerő szavak. A dicséret, a biztató szavak és a kérések sokkal inkább erősítik az önbecsülést, mint a követelések. Bensőséges légkört teremtenek, begyógyítják a sebeket, és a lehető legjobbat hozzák ki a kapcsolatból. Képzeljük csak el, ha zsörtölődéseink és kritikáink helyett ársunknak dicsérő szavakat mondanánk! Egy kritikát minimum 6-7 dicséretbe 'csomagoljunk' be! Az elismerés másik módja a biztatás. Sokszor csak a külső megerősítés hiányzik ahhoz, hogy szunnyadó tehetségünket kibontakoztassuk.

Szánjunk rá egy estét, hogy társunk megoszthassa velünk álmait, vágyait és ambícióit. Ha figyelmesen hallgatjuk, legbensőbb titkai tárulhatnak fel előttünk. Próbáljuk beleélni magunkat az ő helyzetébe, s őszintén és szeretettel bátorítsuk őt törekvéseiben. Milyen konkrét segítséget nyújthatunk céljai eléréséhez?
Értékeljük kommunikációs szokásainkat és stílusunkat. Kéréssel, javaslattal és útmutatással fordulunk társunkhoz, vagy követelés, ultimátum, sőt fenyegetés árad szavainkból? Ne feledjük, a szeretetre alapvetően a választás, a szabad akarat és az önkéntes szolgálat jellemző. Hogyan kellene változtatnunk közléseink stílusán.

Második szeretet-nyelv: Minőségi idő

Biztos találkoztunk már a 'mintaférj' típusával, aki minden lehető házimunkát elvégez. A feleség mégis elégedetlen vele, ha a szeretetnyelve a minőségi idő, az együttlét. Nem szabad összetéveszteni az együttlétet a fizikai jelenléttel. Az együttlétben a másiknak osztatlan figyelmet kell szentelni (pl.: szemkontaktus) kifejezve ezáltal, hogy csak a társam a fontos. TV-nézés, újságolvasás, közben nem lehet kapcsolatot építeni. A minőségi idő lehet beszélgetés, ahol belső valónkat osztjuk meg társunkkal nem félve a másik elutasításától. Másik lehetőség a közös tevékenység. Az másodlagos, hogy mit végzünk, fontosabb, hogy mindkét fél tudatában legyen, közös időtöltésük a szeretet kifejezése.

'Túlságosan igénybe vesz a hivatásom'- sokan ezzel az ürüggyel fosztják meg társukat az együtt töltött időtől. Pedig a siker és az anyagi gondoskodás nem helyettesítheti a meghitt kapcsolatot. Készítsünk tervet társunkkal együtt, melyben a kötelezettségek mellett az egymásra fordított idő is helyet kap - ha kell, áldozatok árán.
Állapítsuk meg, hogy mennyire fontosak a közös tevékenységek a kapcsolatunkban. Válasszunk ki három olyan élményt, amely közel vitt bennünket egymáshoz, és maradandó élményként él bennünk. Milyen szerepet játszott ezekben az élményekben a 'minőségi idő'? Beszéljük meg, milyen közös élményt tervezünk a közeljövőben, melyet idővel szép emlékeink közé sorolhatunk.

Harmadik szeretet-nyelv: Ajándékozás

Az ajándékozás a másikra gondolás szimbóluma, a szeretet látható jele. Vannak, akiknek a látható jelek fontosabbak, mint a többi. Ők azok, akik például a jegygyűrű hordásához különösképpen ragaszkodnak. Ha partnerünk szeretetnyelve az ajándékozás, gondoljunk mindig arra, hogy látható jelek nélkül kételkedik szeretetünkben, ezért gyakran lepjük meg őt! Az ajándék értéke másodlagos, lényege a szimbolikus jelleg.

Az ajándék értékét a mögöttes szándék adja. Ha nem tartunk különösebben értékesnek egy ajándékot, gondoljunk az ajándékozó szándékára, és az ajándékban szeretetének és figyelmességének jelét lássuk meg.
Emlékezzünk rá, önmagunk odaajándékozása többet jelent a puszta fizikai jelenlétnél. Próbáljuk meg egy héten keresztül megosztani társunkkal napjainknak legalább egy fontos eseményét vagy érzését, s kérjük tőle is ugyanezt.

Negyedik szeretet-nyelv: Szívességek

Ha a feleség a férjtől azt hallja: 'Tudom, hogy szeretsz, mert mindig tiszta és rendes körülöttem minden, főzöl, mosol, vasalsz rám', akkor elképzelhető, hogy a szívességek az ő szeretetnyelve. Mindezek a tevékenységek kicsiny szolgálatként foghatók fel, amelyek tervezést, időt és fáradságot igényelnek. Tartsuk szem előtt, hogy a szívesen végzett szolgálatokat nem lehet kikényszeríteni, csak szabadon adhatjuk, s fogadhatjuk el egymás szolgálatait.

Még ha teljesítjük is társunk kéréseit, sokszor akkor is a magunk módján, a saját elképzelésünk szerint tesszük ezt. A szeretetből végzett szolgálat azt jelenti, hogy a társunk elvárásait vesszük figyelembe. Kérjünk társunktól részletes útmutatást kérése teljesítéséhez, s ennek megfelelően cselekedjünk.
Válasszunk ki három olyan feladatot, melyeknek elvégzésével örömet szerezhetünk társunknak, s lepjük meg őt azzal, hogy kérés nélkül elvégezzük helyette.

Ötödik szeretet-nyelv: Testi érintés

A tapasztalatok alapján lelkileg sokkal egészségesebbek azok a gyerekek, akiket kiskorukban sokat ölelgettek, babusgattak. Testünknek szüksége van gyengédségre. Minden, ami vagyunk, testünkben lakozik, így aki testünket érinti, bennünket érint meg. A társadalmi életben az illemtudó érintéseknek (pl.: kézfogás) szigorú rendszere van, a társas kapcsolatokon belül viszont a társak döntik el, mi a megengedett. Alapszabály, hogy érintésünk, társunk szeretetnyelvén tett megnyilatkozás legyen.

Talán még sohasem beszéltünk nyíltan a társunkkal arról, hogy milyen érintéseket tartunk kellemesnek. Beszéljük meg egymással, milyen érzelmi, szexuális és pszichés vonatkozásai vannak az érintésnek testünk különböző pontjain.
Vegyük sorra azokat a körülményeket, helyeket és érintésmódokat, amelyek kedvező hatással lehetnek testi kapcsolatunkra. Például milyen mértékű és természetű testi érintésre vágyunk, mikor munka után hazaérünk? Ha mások az igényeink, keressünk kompromisszumos megoldást úgy, hogy mindketten egymást részesítsük előnyben.

Saját szeretet-nyelvünk felismerése

A házastársi kapcsolatban mind az öt szeretetnyelvre szükség van, de egyénenként különböző mértékben. A rövid ismertetés alapján talán felismertük saját 'beszélt' szeretetnyelvünket, de ha ez nem sikerült, a következő kérdések megválaszolása segíthet a meghatározásban:

Mit kérünk a társunktól különösen gyakran?
Mitől érezzük úgy, hogy szeretnek?
Mi a bántó házastársunk viselkedésében?
Hogyan fejezzük ki társunknak szeretetünket?
A kérdések megválaszolása után lehet, hogy magunkban két szeretetnyelvet is felfedezünk, ezáltal társunknak több lehetősége van szeretetének kifejezésére. És végezetül egy fontos szempont: társunk szeretetét nem kényszeríthetjük ki. Míg a követelés gátakat emel, minden kérés és biztató szó megmutatja az utat az igazi szeretet felé. Tanuljuk meg társunk szeretetnyelvét 'anyanyelvi szinten' beszélni!


Két dolgot biztosan tudok magamról a szeretetnyelvekkel kapcsolatban. Az egyik, hogy a legfontosabb számomra az érintés. A simogatás, a becézgetés. Attól érzem, hogy szeretve vagyok. (Ezt szoktad félreérteni, azt hiszem...) A második legfontosabb a beszélgetés. A kommunikáció minősége. Nem is annyira az, hogy mennyit beszélgetünk, sokkal inkább, hogy hogyan. A minőségi idő is ehhez kapcsolódik nálam. Minőségi idő az, amikor jó kommunikáció zajlott köztünk. - de ennek az ellentéte is igaz. Ezért tudok napokig, hetekig elrágódni szavakon.
A másik két dolog, a szívességek és az ajándékozás, számomra nem annyira fontosak. Kétségtelenül jól esik a reggeli kávé, ha készen a kezembe adják, de nem ezen múlik, hogy szeretve érzem-e magam, vagy sem.
Olyan hosszú ideig éltem egy olyan kapcsolatban, ahol semmi ilyesmiben nem volt részem, hogy igényem sincs rá.  ...tulajdonképp nem ez okozta ott sem a hiányérzetemet.
Az ajándékozás pedig végképp távol áll tőlem, mint szeretetnyelv.

Azt hiszem az eddigiek alapján, hogy Nálad más a sorrend...

Elvis Presley: Love me tender

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Kedves Látogatóm! Köszönöm, hogy elolvastad írásaimat. Véleményedet az olvasottakról köszönettel fogadom.